Jak działa Pompa Ciepła?
Ciepło przekazywane jest zawsze z otoczenia o wyższej temperaturze do układu, w którym jest niższa temperatura. Zadaniem pompy ciepła jest wymuszenie przepływu ciepła przeciwnego do naturalnego.
Dla pompy ciepła układami są otoczenie domu (powietrze zewnętrzne) oraz instalacje ogrzewania wewnątrz budynku (woda).
Proces ten jest powszechnie wykorzystywany do ogrzewania budynków, czyli odbierania ciepła od otoczenia o niższej temperaturze i przekazywania go do budynku o wyższej temperaturze. Dzięki pompie ciepła możliwe jest czerpanie ciepła z otoczenia przy temperaturze zewnętrznej nawet -25°C. Ponadto ciepło to jest niejako „darmowe”.
Jedynymi nakładami, jakie ponosimy podczas ogrzewania budynku, są koszty zasilania pompy ciepła energią elektryczną.
Pobrane przez pompę ciepła z otoczenia ciepło może być wykorzystywane zarówno do ogrzewania domu, jak i podgrzewania wody użytkowej.
Pompy ciepła są alternatywną, bardziej ekologiczną wersją tradycyjnego ogrzewania, ponieważ nie emitują szkodliwych dla środowiska substancji. Ich wielofunkcyjność przyciąga zainteresowanie coraz większej grupy potencjalnych użytkowników. Pompa ciepła służy do ogrzewania domu oraz wody użytkowej, ale również pełni funkcję chłodzenia w okresie lata. Dzięki jej estetyce łatwo jest uzyskać piękną aranżację wnętrz bez zbędnego wieszania grzejników ścienny